40-dagenretraite

40-dagen 2022: Hem achterna

Steun ons

Citaat 4: De levende mens

Citaat van Irenaeus van Lyon

“Gloria Dei est vivens homo. Vita hominis visio Dei.” (“De heerlijkheid van God is de levende mens. Het leven van de mens is het beschouwen van God.”)

Van deze uitspraak van Irenaeus van Lyon (eind tweede eeuw na Christus) wordt vaak alleen de eerste zin genomen en dan vertaald met ‘De heerlijkheid van God is de mens die volledig leeft’ waarmee de huidige cultuur van zelfvervulling wat te veel bekrachtigd wordt.

Dat neemt niet weg dat uit dit citaat een hoge opvatting van de mens spreekt. Een uitleg die dichter bij Irenaeus’ bedoeling staat is dat het uiteindelijke doel van de menselijke persoon is om Gods aanwezigheid te ontmoeten. Wie in zijn of haar hart God kan aanschouwen, wordt helemaal mens.

Bekijk ook de geloofsimpuls en de gebedstip van deze week.

Terug naar "Citaten"