40-dagenretraite
40-dagen 2026: Licht dat leven geeft
Steun onsEr wordt veel van ons verwacht. Op ons werk, in onze families, en misschien zelfs in de kerk. Dat we gelukkig zijn, gezond, succesvol, etc. Ben je dat niet dan hoor je er al snel niet bij. Uit angst om uitgesloten te worden zijn we daarom bereid om offers te brengen. Vaak ten koste van anderen en onszelf. Maar Jezus laat zien dat we niet bang hoeven te zijn. Hij trekt rond in Galilea, zit aan tafel met de armen en de zondaars, geneest zieken en klaagt onrecht aan. Zo wil Hij zeggen: God staat niet aan de kant van de overheersers, maar aan de kant van hen die uitgesloten dreigen te worden.
Het hoogtepunt hiervan, en tegelijk het dieptepunt, is het kruis. Als mensen uit angst Jezus willen doden vlucht Hij niet weg. Integendeel, Hij is bereid zelf slachtoffer te worden. En zo beantwoordt Hij angst met liefde.
De opstanding laat zien dat dat niet het einde is: we hoeven niet de ander op te offeren om zelf gered te worden. Nee, net als Jezus kunnen we de plaats innemen van het kleine en het kwetsbare. Zo worden wij zelf, net als Hij, een klein en kwetsbaar offer. En daarmee kiezen we de kant van God.
De heilige Theresia van Lisieux verwoordt het zo: “De enige manier waarop ik mijn liefde kan bewijzen is door bloemen te verstrooien en deze bloemen zijn elk klein offer, elke blik en elk woord, en het doen van de minste daden uit liefde.”